ГЕВГЕЛИЈА ГИ ПРЕЗЕНТИРАШЕ СВОИТЕ ЕКОНОМСКИ ПОТЕНЦИЈАЛИ ПРЕД ДИПЛОМАТСКИТЕ ПРЕТСТАВНИЦИ

WEB Телевизија во живо

ПРЕЗЕНТИРАНИ ТРИ ПРОЕКТИ: ТУРИСТИЧКА НАСЕЛБА КРАЈ БРАНА „КОНСКО“, РЕВИТАЛИЗАЦИЈА НА СТАРАТА ЧАРШИЈА И ИСКОРИСТЕНОСТ НА ГЕОТЕРМАЛНИТЕ ВОДИ КАЈ „СМОКВИЦА“
 
Гевгелија, вчера, беше домаќин на дипломатските претставници од 23 амбасади, предводени од 9 амбасадори. Притоа, на овој дипломатско-економски карван, што беше организиран во соработка со Министерството за надворешни работи и Бирото за регионален развој, беа презентирани економските потенцијали на Општина Гевгелија и можностите за инвестирање. 
 
На настанот во хотел „Аполонија, присуствуваа амбасадорите на: Аргентина, Косово, Италија, Монголија, Белгија, Јапонија, Египет, Шпанија и Австралија, како и економски советници од 14 амбасади во Скопје, Софија и Белград. Исто така, на средбата присуствуваа претставници на: МНР, Бирото за регионален развој, Центарот за развој на ЈПР, УГД „Гоце Делчев“ од Штип, како и бројни гости од Општина Гевгелија.
 
Добредојде и пријатен престој во најјужниот град на нашата земја, препознатлив по својата отвореност и гостопримство им посака градоначалникот на општина Гевгелија, Андон Сарамандов. Низ Општина Гевгелија минува транзитниот коридор 10, и меѓународната железничка пруга Скопје-Солун, низ кои годишно транзитираат над 7 милиони патници. 
 
Општина Гевгелија, се наоѓа крај самата државна граница со Република Грција, низ нејзината територија минува транзитниот коридор 10, и меѓународната железничка пруга Скопје-Солун, низ кој годишно транзитираат над 7 милиони патници. Ваквата местоположба, поволната медитеранска клима и компаративните предности овозможија со години по ред Гевгелија да биде привлечна туристичка дестинација, но, и препознатлив производствен центар.
 
– За поголема искористеност на економскиот потенцијал, Општина Гевгелија е отворена за соработка и на заинтересираните инвеститори им нуди поволни услови за развој на нивните проекти. Како Локална самоуправа, денес ќе ви презентираме дел од нашите идејни концепти за поголема искористеност на геотеремалните наоѓалишта во општина Гевгелија, поволните туристички погодности на Кожуф планина и заштитата на богатото културно наследство. 
 
Општина Гевгелија ги поддржува и промовира сите новитети, иновации и технолошки решенија од интерес на граѓаните од општината. Истовремено, наша цел е да ги искористиме компаративните предности кои ни се на располагање, да обезбедиме современа инфраструктура и одржлива животна средина, како услови за отворање нови и инвестициски можности и поттикнување на економскиот развој, рече градоначалникот Андон Сарамандов.
 
Пред присутните дипломатски претставници, раководителката на Секторот за урбанизам, градежништво и просторно планирање при Општина Гевгелија, Ирена Томчев, ги презентираше идејните проекти за урбанизирање на просторот и уредување на туристичка населба крај браната „Конско“, за ревитализација на Старата чаршија во Гевгелија, заради заштита на ова значајно културно наследство, како и за поголема искористеност на геотермалните води кај Смоквица за потребите на земјоделството, но и воопшто за затоплување на станбените и други објекти.
 
Исто така, пред дипломатите и економските претставници своите производни капацитети и можности за инвестирање ги презентираа и компаниите „Конти Хидропласт“, најголемиот производител и извозник на полиетиленски цевки на Балканот и пошироко, винаријата „Ригоимпекс“, која извезува 18 милиони литри вино годишно и „Вори“, која целото свое производство на преработки од зеленчук и овошје го пласира на странскиот пазар.
 
Додека, деканот на УГД „Гоце Делчев“ од Штип, д-р Татјана Бошков, ги презентираше активностите и можностите што ги нуди Факултетот за туризам и бизнис логистика во Гевгелија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *