УЧЕНИЦИТЕ ОД ООУ „ВЛАДО КАНТАРЏИЕВ“ СЕ ОБУЧУВАА КАКО ТРЕБА ДА ПОСТАПУВААТ ВО СЛУЧАЈ НА ЗЕМЈОТРЕС

Во рамки на Кампањата за заштита од природни непогоди на Дирекцијата за заштита и спасување, во ООУ „Владо Кантарџиев“ беше спроведена работилница на тема: „Основни насоки и препораки во случај на земјотрес“. Едукативната работилница беше наменета за учениците од IV до IX одделение, која преку видео-симулација и презентација имаше за цел запознавање на учениците со мерките и насоките за заштита и спасување при земјотрес. Притоа, беа поделени флаери и семејни прирачници за подигање на свеста кај учениците за справувањето со елементарна непогода од секаков вид.
 
Имено, оваа работилница се организираше во соработка помеѓу Дирекцијата за заштита и спасување и Подрачното одделение во Гевгелија со Општина Гевгелија. Кампањата трае цел февруари, како месец на земјотресите според статистиката, а работилниците се спроведуваат во повеќе училишта ширум државата.
 
По работилницата, претставниците на Дирекцијата за заштита и спасување со одговорното лице за заштита и спасување во Општина Гевгелија одржаа работен состанок, на кој се дискутираше за понаматошните активности и проширување на соработката помеѓу надлежните институции и субјекти во областа на заштитата и спасувањето.
Едукацијата е во рамки на одбележување на Месецот на превенција од закани од земјотреси што Дирекцијата за заштита и спасување ги спроведува во училишта низ Македонија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *