ТАЈНАТА НА ДОЛГИОТ ЖИВОТ Е ВО ПРИЈАТЕЛИТЕ, СЕМЕЈСТВОТО И ДОБРИОТ ЕМОТИВЕН ЖИВОТ.

Ментална сила, љубопитноста и добар емотивен живот се најважните алки во човечкиот живот. На крајот на краиштата, монасите кои медитираат живеат подолго од врвните спортисти со здраво срце. Не е точно дека здравото тело има здрав дух, здравиот дух создава здраво тело. Една голема анализа од 2010 година дава неочекуван одговор на прашањето од што зависи животниот век на луѓето. Таа спореди различни фактори кои го одредуваат очекуваниот животен век. Резултатите се изненадувачки, најважните фактори не се од физичка природа. Човечката интеракција, припадноста кон групи и прифаќањето е најважниот фактор во долговечноста.

Скандинавците не живеат долго, само затоа што јадат риба од Северно Море, туку затоа што имаат уредено општество во кое се почитува индивидуата. Да се имаат пријатели и семејство е еден од најважните индикатори за очекуваниот животен век. Доказ за тоа е синдромот на скршено срце , кога загубата на некој близок доведува до влошување на срцевиот мускул и брза смрт на лицето кое ја доживеало загубата. Луѓето кои биле во брак долго време често умираат брзо една по друга.
 
Во современото општество, родителите често се сместуваат во домови за стари лица, каде што ги убива недостаток на емотивни врски со други луѓе. Ние сме неопходни едни на други, луѓето се социјална мрежа, не постоиме едни без други. Тоа е веројатно клучот за големиот успех на социјалните мрежи. Ова е исто така причина за сериозен стрес кај младите (недоволните „лајкови“ можат да бидат причина за самоубиство.
. Ментална сила, љубопитност, добар емотивен живот се најважните алки во човечкиот живот. На крајот на краиштата, монасите кои медитираат живеат подолго од врвните spotists со здраво срце. Не е точно дека здравото тело има здрав дух, здравиот дух создава здраво тело.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *