РИЈЕКА ДОБИ МОДЕРНА ФАБРИКА ЗА СЕЛЕКТИРАЊЕ НА ОТПАДОТ. ГЕВГЕЛИЈА МОЖЕ ДА ГО КОРИСТИ НИВНОТО ИСКУСТВО

Ова е прва фабрика за селектирање на посебно собран отпад во Хрватска, што ќе овозможи уште поголема искористеност и зголемување на вредноста на корисните суровини од отпадот, нагласи градоначалникот на Риека, Филиповиќ.
Со завршната конференција што се одржа во Градското собрание на градот Риека завршија работите за изградба на објект за селектирање на посебно собран отпад во Михачева Драга.
 
Во фабриката за сортирање се инвестирани вкупно повеќе од 37 милиони куни. Тој се заблагодари за соработката на сите партнери во реализацијата на проектот, како и на единиците на локалната самоуправа кои учествуваат во проектот – градовите Кастав, Краљевица и Бакар и општините Вишково, Клана, Чавле, Јелење и Кострена. Изразувајќи го своето задоволство што проектот е завршен навреме и што е издадена употребната дозвола, градоначалникот рече дека ќе следи избор на оператор на селекторската станица и ги повика граѓаните што повеќе да го одвојуваат отпадот, бидејќи нашата заедничка цел е поубав и почист град, изјави Филиповиќ
 
Сања Јелачиќ како претставник на Фондот за заштита на животната средина и енергетска ефикасност, тело посредник во спроведувањето на проектот на ЕУ, истакна дека го славиме успешниот крај на проектот, кој значително ќе придонесе за подобрување на управувањето со отпадот. систем, и во градот Риека и во Приморско-горската жупанија.
„Ефективното управување со отпадот е една од најважните компоненти на системот што бара упорност и организација. Постројките за селекција се важни алка во системот бидејќи овозможуваат поголема количина на корисни суровини од посебно собраниот отпад“, рече Јелачиќ, нагласувајќи ја важноста од едукација на граѓаните и исклучителното партнерство меѓу Фондот и Градот.
 
Планираното количество на претходно одделно собран отпад што дневно ќе влегува во центарот е приближно 50 тони, за што е потребен капацитет до 7 тони на час однапред селектиран корисен отпад кој влегува во објектот. На овој начин се обезбедува подготовка за повторна употреба и рециклирање на хартија, метал, пластика и стакло од домаќинството, во минимален сооднос од 50% од масата на отпад, што директно влијае на постигнувањето на европската цел за повторна употреба и рециклирање на комунален отпад.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *