ПРВОТО ОПШТИНСКО УЧИЛИШТЕ ВО ГЕВГЕЛИЈА БИЛО ОТВОРЕНО ВО 1866 ГОДИНА ВО КУЌАТА НА ТОДОР ЌАЕВ

WEB Телевизија во живо

Всушност, ова училиште, под егзархиска управа било македонско општинско училиште кое било отворено уште во 1886 година, но поради слабата економска моќ на населението, како и поради големиот притисок на Патријаршијата, не можело да опстане долго. Се смета, според Владо Картов, дека и првото егзархиско основно училиште, е формирано во 1875 година, и било сместено во куќата на Тодор Ќаев, каде порано било и општинското училиште. Во 1882 година, училиштето било преместено во просториите на Словенскиот параклис, каде што денес е црквата „Св. Кирил и Методиј“.
 
Не се знае ништо за бројот на ученици се до 1889/1890 година, ниту пак за бројот на одделенија. Инаку, наставата во ова училиште ја изведувале учители од Македонија на народен македонски јазик

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *