ПРЕД 65 ГОДИНИ ВО АВИОНСКА НЕСРЕЌА ВО МИНХЕН ЗАГИНАА 23 ПАТНИЦИ, МЕЃУ КОИ И ОСУМ ФУДБАЛЕРИ НА „МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД“

На денешен ден, 1958 година, се случи авионска несреќа на аеродромот во Минхен, за време на третиот обид за полетување на авионот кон Манчестер, во која загинаа 23 патници, меѓу кои и осум фудбалери на Манчестер Јунајтед, кои се враќаа од Белград, од натпреварот против Црвена звезда (3: 3) во четвртфиналето на Купот на европските шампиони.
Тимот на легендарниот Мат Безби, кој ќе ја освои европска титула само една деценија подоцна, остана тогаш без Роџер Брн, Еди Колман, Марк Џонс, Дејвид Пег, Томи Тејлор, Џеф Бент, Лиам Вилан и Данкан Едвардс.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *