ОТВОРЕНА ПРВА АПТЕКА ВО СВЕТОТ ШТО ПРОТИВ БОЛКИ НА ДУШАТА И СРЦЕТО МЕСТО ТАБЛЕТИ ИЗДАВА – КНИГИ СО ПЕСНИ

Во малиот британски град Шопшир, во Велика Британија, поетесата Дебора Алма одлучила да ја отвори првата поетска аптека, бидејќи верува дека во случај на душевни проблеми ниеден лек не може да дејствува како – песната. Нејзината аптека издава песни на рецепт.
 
Во аптеката книгите се подредени според расположението, поточно според емоционалните проблеми против кои помагаат, како стрес, скршено срце или исцрпеност.
Таа нуди и поетски консултации, на кои на пациентите им поставува внимателно одбрани, осмислени прашања, а како лек им пропишува песни. пациент што страда од деменција, кога, како што вели, забележала дека токму поезијата може да влијае на промена на расположението кај пациентите.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *