НАЈДОЛГИОТ ДРВЕН МОСТ НА СВЕТОТ СЕ НАОЃА ВО МИЈАНМАР

Според Гинис, најдолгиот мост на светот е У Беин и се наоѓа во Мијанмар. Мостот е изграден во далечната 1849 година, долг е 1,2 километри и им служи на ќителите од едно село да поминат преку него за да можат да ги обработуваат своите ниви од другата страна на мостот.
Овој мост не само што е најдолг дрвен мост, туку е и место од каде може да се види најубавото заоѓање на сонцето

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *