МОН ПРЕПОРАЧА „ОН ЛАЈН“ НАСТАВА КОГА ЌЕ ИМА ДОЈАВА ЗА БОМБИ ВО УЧИЛИШТАТА

Министерството за образование и наука препорача во деновите кога училиштата ќе добијат заканувачка порака за поставена бомба, да организираат онлајн настава, наместо целосно да ја прекинуваат наставата тој ден.
 
Оваа препорака е со цел да не се губат часови.
Учениците ќе треба за еден час, колку што им е потребно да се вратат во нивните домови, да се приклучат онлајн за да ја следат наставата, велат од МОН.
 
Оваа препорака е испратена од МОН до директорите училиштата кои изминативе месеци во континуитет добиваат лажни дојави за поставени бомби во нивните објекти.
 
Освен препораката за онлајн настава, во дописот биле посочени и начини за користење на електронските адреси и насоки за зајакнување на контролата за влез и излез во училиштата.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *