КАНАЛИТЕ ВО ВЕНЕЦИЈА БЕЗ ВОДА. КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ НА ДЕЛО

Пресушија некои од помалите канали во Венеција, оставајќи многу од познатите гондоли во италијанскиот град заглавени во калта. Речиси празните водни патишта го направија поголем предизвик за чамците за итни случаи, водените такси и возачите за испорака во градот без автомобили, кој се потпира на неговите канали на начин на кој повеќето други градови се потпираат на улици и патишта.
 
Во текот на викендот, мерењата на плимата и осеката беа повеќе од половина метар под нивното нормално ниво, Градските власти велат дека временскиот систем под висок притисок – наречен антициклон – кој лебди над Западна Европа предизвикува слаба плима. Во комбинација со полна месечина и морски струи, градот се соочи со совршена бура за пониски од вообичаените нивоа на вода.
Во Венеција обично има плима во јануари и февруари. Но, оваа година беше единствена поради долгото траење на плимата и осеката.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *