ПОСЛЕДНИТЕ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД ЈА НАПОЛНИЈА СУВА РЕКА

Вчерашните 30 литри дожд на метар кубен и оние 22 литри од пред пет дена придонесоа да надојдат речните води кои се слееја и во Сува Река. 

Но, за разлика од сликите од минатото кога коритото знаеше да биде преплавено, а водите достигнуваа до самиот врв на Железнички мост, овој пат надојдените речни води не предизвикуваат никаков проблем. 

Тоа е резултат на регулацијата на најкритичниот дел од коритото на Сува Река која се реализираше во рамките на проектот „Одржливо управување со водните ресурси во прекуграничниот регион” (AQUA M2), од NTERREG/IPA Програмата за прекугранична соработка со Грција и финансиска поддршка од ЕУ.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *