ФИНСКА Е НАЈСРЕЌНАТА ЗЕМЈА ВО СВЕТОТ. ИМА ТРИ ПРИЧИНИ ЗА ТОА!

Петта година по ред, Финска е најсреќната земја во светот, според рангирањето на World Happiness Report, главно врз основа на оценките за животот од анкетата на Gallup World.
Нордиската земја и нејзините соседи Данска, Норвешка, Шведска и Исланд имаат многу добри резултати за мерките што ги користи извештајот за да ги објасни своите наоди: здрав животен век, БДП по глава на жител, социјална поддршка во време на неволја, ниска корупција и висока социјална доверба, великодушност во заедница каде што луѓето се грижат еден за друг и слобода да донесуваат клучни животни одлуки.
 
Постојат три работи што Финците никогаш не ги прават, и можеби затоа се толку среќни“, изјави за CNBC финскиот филозоф и психолог Френк Мартела од Универзитетот во Алто, кој ги проучува основите на среќата.
1. Тие не се споредуваат себеси со другите.
Првиот чекор до вистинска среќа е поставување на сопствени стандарди, наместо да се споредувате со другите
2. Тие не ја уништуваат природата
87 отсто од Финците веруваат дека природата им е исклучително важна бидејќи им обезбедува мир на умот, енергија и релаксација.
3. Тие не ја нарушуваат довербата во своето општество
Истражувањата покажуваат дека колку е повисоко нивото на доверба во една земја, толку посреќни се нејзините граѓани.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *