ЏОН ЛИНДОН ( ЕКС „SEX PISTOLS“ ) САКА ДА ЈА ПРЕТСТАВУВА ИРСКА НА „ЕВРОВИЗИЈА“ СО ПЕСНА ЗА НЕГОВАТА СОПРУГА КОЈА БОЛЕДУВА ОД АЛЦХАЈМЕР

Поранешниот вокалист на панк групата „Секс Пистолс“, Џон Линдон (Џони Ротен) најави дека ќе се натпреварува на ирскиот избор за песна на Евровизија. Тој ќе го направи ова за да ја подигне свеста за Алцхајмеровата болест.
 
Поранешниот фронтмен на познатиот британски бенд со својот бенд Public Image Ltd на 3 февруари ќе се појави на Late Late Show и ќе ја претстави песната ‘Hawaii’, љубовно писмо до неговата сопруга Нора Форстер, со која е во брак 44 години. , а која боледува од споменатата болест.
 
„Тоа го правам за да ја нагласам тортурата наречена Алцхајмерова болест. Оваа болест ја бришеме под тепих, но ако ја расветлиме, можеби ќе се доближиме до изнаоѓање лек“, вели пејачот, кој верува дека пренесувањето на таа порака е поважна од победата.
Болеста ѝ беше дијагностицирана во 2018 година, а пејачот и стана примарна старател.
 
“48 години со неа не ми се доволни. Но, дури и во болест, наоѓаме нови и прекрасни работи еден во друг. Луѓето кои страдаат од Алцхајмерова болест понекогаш не можат да ги формулираат зборовите што би сакале да ги кажат, но вистинската личност е сè уште присутна. Најтажното нешто што може да се случи е да ја фрлиш“, заклучува пејачот кој и ја отсвири мелодијата на сопругата и ги покажа зборовите од песната, изјави пејачот за „Гардијан“

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *