УТРЕ, СРЕДА, 21 ДЕКЕМВРИ 2022, ТОЧНО ВО 22 ЧАСОТ И 36 МИНУТИ НИ ПРИСТИГНУВА -ЗИМАТА.

Првиот ден од зимата оваа година паѓа во среда, 21 декември 2022, и ова ќе биде воедно и најкраткиот ден во годината, но и најдолгата ноќ во годината. Зимската краткоденица започнува така точно во среда во 22:36 часот.
 
По зимската краткоденица, деновите ќе станат подолги, а ноќите пократки. Зимата ќе трае до 20 март 2023 година
Доцна навечер, точно во 22 часот и 36 минути, во среда на 21 декември 2022 година доаѓа зимата. Ќе трае 88 дена, 23 часа и 36 минути, до 20 март 2023 година.
 
Според метеоролошките критериуми, зимата започна на 1 декември 2022 година и ќе трае до 28 февруари 2023 година, а според климатолошките критериуми – од 24 ноември 2022 година до 9 март 2023 година (така, летото трае во просек 109 дена, зимата 106 дена , пролет 77 дена и есен 73 дена).

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *