НАГРАДЕНИ УЧЕНИЦИ НА ЛИТЕРАТУРНИОТ И ЛИКОВНИОТ КОНКУРС ПО ПОВОД МЕСЕЦОТ НА КНИГАТА

ЈОУ Библиотека „Гоце Делчев“- Гевгелија им ги додели наградите, Дипломите и Благодарниците на учениците од основните и средното училиште во општина Гевгелија и нивните ментори, кои учествуваа на Конкурсите за есеи на темите: „150 години од раѓањето на Гоце Делчев“ и „Светот го разбирам како поле за …“, расказ на слободна тема и дизајн на корица од книга по повод Месец на книгата.
 
Имено, на Литературниот конкурс за расказ на слободна тема за учениците од основното образование, првонаградена е Јована Дупарова од ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија, под менторство на Зорица Митреска. Второнаградена е Симона Бојкова од ООУ „Владо Кантарџиев, под менторство на Елизабета ИнадескаЕфремова, а третонаградена Ирина Алчинова од ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија, под менторство на Вили Караколева.
 
Втората награда на Литературниот конкурс за есеи за учениците од СОУ „Јосиф Јосифовски“- Гевгелија ја доби Ирина Прошева, под менторство на Жаклина Атанасва, а Третата награда Виолета Чугунцалиева, под менторство на Тони Аврамов.
Теодора Манчева од ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија, под менторство на Адриана Манчева, ја освои Првата награда на Ликовниот конкурс, Лазар Јаневски од ООУ „Крсте Мисирков“- Гевгелија, под менторство на Михаил Петров- Втората и Теодора Ристова од ООУ „Климент Охридски“- Миравци, под ментoрство на Михаил Петров- Третата награда.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *