НА ЧЕШКИОТ АМБАСАДОР ЈАРОСЛАВ ЛУДВА НАЈОМИЛЕНО ЈАДЕЊЕ МУ Е ЈАГНЕШКОТО МЕСО ВО „ЈАВОР“-МРЗЕНЦИ.

WEB Телевизија во живо

Во интервјуто за весникот „Вечер“, чешкиот амбасадор во Македонија, Јарослав Лудва на прашањето кое јадење му е најомилено од македонската кујна, одговара:
 
„Ја сакам македонската кујна исто како и македонските граѓани. Најомилено јадење ми е убаво подготвеното јагнешко месо во ресторанот Јавор, кај Ѓоко во Мрзенци, Гевгелија. Македонското вино е многу познато, како и квалитетно, дефинитивно поквалитетно од виното во Чешка. Го сакам пивото Скопско и ракии направени од различно овошје, на пример од калинки.“

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *