МАСКИТЕ СЕ ВРАТИЈА ВО СОЕДИНЕТИТЕ ДРЖАВИ ПОРАДИ „ТРИПЛЕДЕМИЈА“ НА КОВИД,ГРИП И РЕСПИРАТОРНИОТ СИНЦИЈАЛЕН ВИРУС !

Маските се вратија и, овој пат, тие не се само за КОВИД-19. „Трипледемијата“ на коронавирусот, грипот и респираторниот синцицијален вирус, познат како RSV, што ги зафати Соединетите држави, поттикна неколку градови и окрузи, вклучително и Њујорк и округот Лос Анџелес, да ги охрабрат луѓето да носат маска на затворени јавни простори.
 
На национално ниво, стапките на случаи на КОВИД-19 и хоспитализации се зголемија за 56% и 24%, соодветно, во последните две недели. Центарот за контрола и превенција на болести проценува дека оваа сезона веќе има 13 милиони заболени и 7.300 смртни случаи од грип, а се очекува тие бројки да се зголемат во наредните месеци. 
 
Во текот на изминатата деценија, годишните смртни случаи од грип се движеа од 12.000 до 52.000 луѓе, со максимум во јануари и февруари. И додека РСВ конечно се чини дека е во опаѓање, стапките на инфекција се сè уште високи низ поголемиот дел од земјата.
 
ЦДЦ официјално советува да се носи маска во зависност од нивоата на КОВИД-19 во заедницата, кои ги земаат предвид приемите во болница поврзани со вируси, капацитетот на креветите и стапките на забележаните случаи. Сепак, во интервју за NPR минатата недела, д-р Рошел Валенски, директорот на ЦДЦ, рече: „Не треба да чекате за препораката на ЦДЦ, секако, носите маска“.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *