ВЕЧЕРВА “ФОЛКЛОРЕН ЃЕРДАН” ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА ТРАДИЦИОНАЛНИТЕ ИГРИ И ПЕСНИ

Вечерва, недела,
6 ноември, со почеток во 19:00 часот, во Народниот театар- Гевгелија,како дел од настаните со кои се одбележува општинскиот празник 7 Ноември, ќе се одржи традиционалната манифестација со мултиетнички карактер „Фолкорен ѓердан“, во организација на Пионерскиот дом- Гевгелија. На концертот, фолклорното богатство ќе го презентираат: Ансамбл „Бојмија“- Гевгелија, КУД „Српски вез“- Куманово, КУД „Илинден“- Битола, Ансамбл „Ибе Паликуќа“- Чаир, Скопје и Ансамбл „Студио фолклор“- Скопје.
Оваа манифестација е подржана од Општина Гевгелија и Министерството за култура.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *