ПРАВОСЛАВНИТЕ ХРИСТИЈАНИ ЈА ОДБЕЛЕЖУВААТ МИТРОВДЕНСКАТА ЗАДУШНИЦА ВО СЕЌАВАЊЕ НА СВОИТЕ БЛИСКИ ПОЧИНАТИ

Црквата пропишала посебни денови – задушница, четирипати годишно, кога верниците се молат за покој на душите на починатите.
 
Задушница секогаш паѓа во сабота зошто Исус тој ден, пред воскресението во недела, го поминал упокоен.
 
Тоа е денот кога православните верници одат на гробовите на најблиските, раздаваат понади и палат свеќи. 

Сеќавајќи се на своите покојни предци, христијанските верници на овој ден се молат на Бога за простување на гревовите и за своите предци.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *