ХРИЗАНТЕМАТА-ЦВЕТОТ НА СОНЦЕТО,ЉУБОВТА И ПОЧИТТА, ЗА ПРВ ПАТ Е ДОНЕСЕН ВО ЕВРОПА ОД КИНА НА ДЕНЕШЕН ДЕН ВО 1790 ГОДИНА

Весникот на есента, покрај лисјата што полека паѓаат, хризантемата, во азиските земји е позната и како цвет на среќата, и е дел од Фестивалот на среќата кој се одржува во Јапонија секоја есен.
 
За да може есента да биде шарена, сега треба да се засадат хризантеми. Оваа есенска или зимска роза пристигна во Европа од Кина во 1790 година . Првиот цвет на хризантема бил жолт, па затоа хризантемата е наречена и „златен цвет“.
 
Во Америка, се верува дека хризантемата предизвикува позитивни чувства и е симбол на почит и убов. На исток, тоа е симбол на есента, едноставност и леснотија на животот.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *