„ФОЛКЛОРЕН ЃЕРДАН 2022“

Народ без свој етно-фолклор е без цврста етногеноза, тој е дрво без корен . Најверодостојниот резултат од духовниот порив на народниот гениј – одраз на душата од македонскиот народ е музичката фолкорна традиција . Таа е нераскинлив дел од духовноста,традиција која е творечки континуитет – врска меѓу исконот и сегашноста.
Голем број гевгеличани синоќа уживаа во богатството на македонскиот фолклор презентиран од ансамблот „Бојмија“ од Гевгелија, КУД „Српски вез“ од Куманово, , КУД „Илинден“ од Битола, ансамбл „Ибе Паликуќа“ од Скопје и ансамбл „Студио фолклор“ од Скопје .
Настанот беше во организација на „Пионерскиот дом“ Гевгелија, Ансамблот „Бојмија“, а подржан од Општина Гевгелија и Министерството за култура.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *