ДЕЛАТА НА ТАЊА ТРАЈКОВА СЕ РЕФЛЕКСИЈА НА СОНЧЕВИТЕ И ДОЖДОВНИТЕ ОДБЛЕСОЦИ

WEB Телевизија во живо

Третата по ред изложба на Тања Трајкова, насловена ,,Одблесок” беше отворена синоќа во Пионерскиот дом во Гевгелија, пред присутните љубители на ликовната уметност од општина Гевгелија.
 
Идејата за овие дела на Трајкова е иновативна и оригинална со употреба на апстрактни детали со златни и сребрени листови залепени на сликарско платно кои даваат еден длабок и луксузен изглед. 
 
Идејата за користење на златни и сребрени листови доаѓа од самиот сончев одблесок или огнен одблесок, одблесок од дождот, односно од нивната рефлексија.
 
Позлата се користело и во сликањето во куќите на аристократијата. Сјајот на површината, нејзината издржливост, како и самата постапка за позлата и пакетот материјали зависат од избраната техника на нанесување златни лисја и сребро и ваквите слики и предмети може да траат со децении.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *