АНДОН САРАМАНДОВ:

ПОСАКУВАМ ДА СЕ ЧУВСТВУВАТЕ ПРИЈАТНО ВО ОПШТИНА ГЕВГЕЛИЈА И НАШАТА ЗАЕДНИЧКА СОРАБОТКА НА КУЛТУРЕН И ЕКОНОМСКИ ПЛАН ДА ЈА РАЗВИВАМЕ И ВО НАРЕДНИТЕ ГОДИНИ
 
Градоначалникот на Општина Гевгелија, Андон Сарамандов, денес оствари претпразнична средба со делегациите од збратимените општини Јабланица, БиХ, предводена од градоначалникот Дамир Шабановиќ, од Инџија, Република Србија, предводена од Ѓорѓе Димиќ, претседател на Собранието, и од Севлиево, Република Бугарија, предводена од претседателката на Советот Здравка Лалева. 
 
Исто така, на средбата присуствуваа и делегациите од пријателските општини Разлог, Република Бугарија, предводена од градоначалникот Венцислав Геров, од Гвозд, Република Хрватска, предводена од градоначалникот Милан Врга, а за прв пат, како и од Велика Кладуша, БиХ, предводена од Ервин Абдиќприем за гостите, делегации од збратимените Општини Инџијa- Република Србија, Јабланица- Република Босна и Херцеговина, Севлиево- Република Бугарија, како и пријателските Општини: Разлог- Република Бугарија, Гвозд- Република Хрватска и Велика Кладуша- Република Босна и Херцеговина, кои присуствуваат на чествувањето на Општинскиот празник 7-ми Ноември.
 
На средбата градоначалникот Сарамандов истакна:
„Чест ми е да ве поздравам во нашиот град, и што после 3 години, поради ковид кризата, повторно можеме да ги обновиме овие наши заеднички средби, дружења и размена на искуствата. Во наредниот период моја замисла е дел од раководителите на сектори во Општина Гевгелија да ги посетат своите колеги во вашите општини, каде низ работни средби ќе може да придонесат за економски и културен напредок нашите општини, прку различни форми на соработка. Во оваа насока сметам дека и иницијативата „Отворен Балкан“ многу ќе придонесе во оваа насока“.
 
Гостите, исто така, го изразија своето задоволство што се повторно во Гевгелија, бидејќи тоа е можност за продолжување на соработката. Притоа, ја истакнаа заинтересираноста за конкретизирање на оваа соработка во рамките на веќе создадената мрежа на збратимени и пријателски општини. Како во поглед на искуствата околу функционирањето на локалната самоуправа, така и во подготвувањето и реализацијата на одделни проекти.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *