УТРЕ, ВО ОПШТИНА ГЕВГЕЛИЈА,СО ПОЛАГАЊЕ ЦВЕЌЕ ПРЕД СПОМЕН ОБЕЛЕЖЈАТА, ЌЕ СЕ ОДБЕЛЕЖИ 11 ОКТОМВРИ 1941

Република Македонија утре го чествува државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание и одбележува 81 година од овој настан со кој во 1941 година беше означен почетокот на народно-ослободителната војна и заокружувањето на раѓањето на македонската држава.
 
По повод празникот 11 Октомври, Денот на народната борба против фашизмот, Општинската организација на Сојузот на борците од Гевгелија и граѓаните подржувачи, организира полагање цвеќе пред спомен обележјата и пред Спомен-костурницата на паднатите борци од Гевгелија и Гевгелиско.
Полагањето ќе биде во 10,30 часот.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *