САМОСТОЈНА ИЗЛОЖБА „ПОГЛЕД ПРЕКУ“ НА ВАНГЕЛ СРНАКОВ

Во организација на НУ Музеј – Гевгелија, а поддржана од Министерство за култура на Република Македонија, во Уметничката галерија Амам, на ден 21 октомври 2022 година, петок, ќе биде отворена самостојната изложба на гевгелискиот автор Вангел Срнаков.
 
„Самостојната изложба ,,Поглед преку” од авторот Вангел Срнаков претставуваат дела работени во техника „масло на панел /платно“,поделени во три жанрови на изразување: портрет, пејзаж и мртва природа. 
 
,,Авторот од аспект на својот личен уметнички ракопис преку делата сака да даде поинакво естетско видување на нештата, конкретно на субјектот на перципирање, преку разновидните проѕирни материјали како што се: пластиката, фолијата, стаклото, водата… 
 
Тематски акцентираниот видлив емотивен материјал, со својата целокупна визуелна интерпретација и фотографски ликовен третман ја преточува во една порака со апелациски став, согледана од двоен аспект – естетски и еколошки.ˮ – ќе каже за оваа изложба Александар Каракабаков, кустос историчар на уметносат.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *