ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБАТА НА ПЕЈСАЖИ НА ДЕЈАН ИВАНОВ – МАРГУШ

Изложбата „Пејзажи“ од Дејан Иванов – Маргуш беше отворена синоќа во галерискиот простор на Пионерскиот дом–Гевгелија.
На изложбата авторот се претставува со слики работени годинава. Инспирација на уметникот му е нашето македонско поднебје, односно македонските предели.
 
Отворајќи ја оваа впечатлива изложба, магистер Мирјана Крстева Массети напомена дека оваа изложба на уметникот Иванов подолго време е подготвувана, но поради објективни причини, како што беше ковид ситуацијата, допринесоа дури сега да се создадат услови Иванов да се претстави со самостојна изложба во Гевгелија.
 
Таа истакна дека Дејан Иванов – Маргуш како ликовен уметник не е фигуративен исто и како и неговиот ликовен свет. Тој е апстрактен и неговата експресија е речиси целосно одраз на спонтан несвесен ониризам на битието. Овој наш сликар повеќе сака да насетува отколку да дефинира. На свој начин ониризмот како специфичен слој е присутен и кај последните дела. Тој е инстинктивно импулсивен и колористички афективен.
 
Инаку, Дејан Иванов Маргуш дипломирал на Факултетот за ликовни уметности во 2005 година во класата на Јован Шумковски и Рубенс Корубин. Работи и витражи и мозаици. Член е на ДЛУМ од 2005 година. Досега има реализирано повеќе самостојни изложби и има учествувано во неколку групни претставувања.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *