МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ПЕШАЧЕЊЕТО – 15 ОКТОМВРИ

WEB Телевизија во живо

Светската спортска асоцијација го прогласи 15 октомври за Меѓународен ден на пешачењето, а Светската здравствена организација започна глобална иницијатива „Движи се кон здравјето“ за промоција на физичка активност.
 
Модернизацијата доведе до широка употреба на компјутери, кои децата почнуваат да ги користат од најрана возраст, што ги прави навикнати да го поминуваат слободното време седејќи на стол пред компјутер.
 
На тој начин, според Светската здравствена организација, се зголемува бројот на луѓе кои страдаат од дијабетес, дебелина и кардиоваскуларни заболувања кај децата од предучилишна и училишна возраст.
 
Најдобар лек е пешачењето, како еден од најздравите видови на рекреација. На возрасните им се препорачува минимум 30 минути умерено пешачење дневно за да го зачуваат и подобрат своето здравје, додека на децата им треба најмалку еден час дневно за правилен раст и развој.
 
Одењето е наједноставниот, најприменуваниот и најевтиниот антистрес метод. Прошетката ќе го промени вашето расположение, ви овозможува да застанете, да размислите, да дишете, да ги слушате звуците на природата.
 
Затоа, ако сте нервозни, лошо расположени, не можете да се организирате на кој било начин, немате задоволителни резултати на работа, ви предлагаме да прошетате. Прошетката ќе го промени вашето расположение, ќе ви овозможи да застанете, да размислите, да земете длабок здив, да ги слушате звуците на природата. 

Можеби на патот се раѓа некоја добра идеја, можеби е донесена некоја важна одлука. Недалеку од вашиот дом има прекрасни патеки што зрачат со убавина и зрачат со позитивна енергија, прошетајте по нив.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *