КОНЦЕРТ НА КВАРТЕТОТ ФЛЕЈТИ „АУЛОС“

Денес, понеделник, на 3 октомври, 2022 година, во Гевгелија ќе гостува квартетот флејтисти „Аулос“ од Скопје. Концертот ќе биде одржан во Малата сала на Народниот театар, со почеток во 19:30 часот. Влезот е слободен.
 
На програмата за концертот се дела од повеќе композитори, како: Моцарт, Бричалди, Бифтинк, Боца, Бертомис и Гајат.
 
Квартетот флејти „Аулос“ е присутен на македонската сцена речиси 14 години. Низ годините составот на ансамблот се менува, а го сочинуваат дипломирани флејтисти или студенти од класата на реномираниот професор по флејта Страшо Темков. 
 
Моментално дел од квартетот „Аулос“ се четири млади флејтисти: Јана Каевска, Пандорка Јанаќиева, Ангела Димковска и Александар Лолески, кои ја претставуваат новата генерација на квартетот. 
 
За време на своето постоење ансамблот има постигнато значајни резултати како: прва награда на Меѓународниот натпревар по камерна музика во Скопје, 2008 година; прва награда на Меѓународниот натпревар по камерна музика во Ваљево, Србија, 2009 година како и многубројни концерти во земјава и во странство.
 
Квартетот „Аулос“ се ексклузивци на Музичка младина на Македонија, преку што бележат и уште многу значајни концерти.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *