НА МАКЕДОНИЈА НЕ И Е ДО ПЕСНА. ЕВРОВИЗИЈА 2023 БЕЗ МАКЕДОНСКИ ПРЕТСТАВНИК

Македонската радио телевизија (МРТ) потврди – нема да учествуваме на Евровизија во 2023 година што ќе се одржи во Велика Британија. Како причина во соопштението на Јавниот сервис се наведуваат зголемените трошоци поради енергетската криза и зголемениот износ за котизација за самото учество на музичкиот спектакл.
 
„Ваквата одлука е во најдобар интерес за граѓаните, имајќи ги предвид зголемените трошоци поради енергетската криза кои зафаќаат голем дел од буџетот на Јавниот сервис, но и зголемената котизација за самото учество на Евровизија 2023, којашто до лани изнесуваше 39.143 евра, а за идната година се очекува да биде повисока. Оваа одлука ќе овозможи заштеда на средства коишто би требало да бидат издвоени за престојот на македонската делегација во Ливерпул, каде што се одржува Евросонг 2023“, велат од МРТ.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *