ДВЕ ФИНАЛИЊА НА МАКЕДОНСКИТЕ КАРАТИСТИ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ТУРЦИЈА

WEB Телевизија во живо

Одлични вести на третиот ден од Светското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржува во Коња, Турција. Нашите репрезентативци во категориите У21 кумите -84 кг на Витомир Трајковски и +84 кг на Стефан Стојановиќ успеаа да се изборат за финале на најелитното младинско карате првенство во светот.
 
Витомир Трајковски во првиот круг го елиминираше натпреварувачот од Индија со резултат 8:0, во второто коло извојува победа со 3:0 против словенецот Јордан Тимотеј, во третиот круг го победи натпреварувачот од Катар со 2:1, во четвртиот круг против натпреварувачот од Азербејџан победи со 1:0 со што се пласираше во полуфиналето каде со 2:0 против натпреварувачот од Мароко успеа да се избори за финале.
 
Стефан Стојановиќ во првото коло го победи гркот Карвоунис Сергиос со 2:0, во вториот круг извојува победа со 1:0 против натпреварувачот од Косово, во третиот круг извојува победа против американецот Едуард Сагилиан со 2:1, во четвртиот круг го победи босанскиот натпреварувач Анес Бостаџиќ со 2:1 со што и тој се пласираше во полуфиналето а по 4:0 над азербејџанецот Османли Осман исто така успеа да се избори за финале.
Двете финалиња ќе се одржат во недела 30.10.2022 година.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *