НА ДЕНЕШЕН ДЕН 490 ГОДИНА П.Н.Е ФИДИПИД ТРЧАЛ 40 КИЛОМЕТРИ ОД МАРАТОН ДО АТИНА ДА ЈА ПРЕНЕСЕ ВЕСТА ДЕКА Е ПОБЕДЕН ПЕРСИСКИОТ ЦАР ДАРИЈ.

ПО ОВАА СЛУЧКА Е ИМЕНУВАНА НАЈДОЛГАТА ТРКА ВО АТЛЕТИКАТА, МАРАТОНОТ.
 
На источниот брег на Атика во близина на Маратон, се случила Маратонската битка во која била победена десеткратно поголемата војска на персискиот император Дариј. Во битката загинале 192 атински војници, а Персијците имале околу 6.000 мртви. Веста за победата ја донесол во Атина гласникот Фидипид, кој истрчал 40 километри, по што починал од истоштеност. Затоа, најдолгата трка во атлетиката е именувана по тој настан.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *