ДОДЕКА НИЕ УЖИВАМЕ ВО СОНЦЕТО ГЕРМАНЦИТЕ ПРАВАТ СПИСОЦИ ЗА ПОТРЕБНИ РЕЗЕРВИ ЗА ПОБЕЗБЕДНО ПРЕЖИВУВАЊЕ НА ЕНЕРГЕТСКАТА КРИЗА

Германското здружение на градови и општини ги повика жителите на мобилизација поради претстојната длабока криза
Здружението објави листа на резерви што секое домаќинство треба да ги има при рака во случај на прекин на струја, вода и гориво.
– Постои опасност од прекин на електричната енергија. Неопходно е однапред да се подготвиме за реални кризни ситуации – изјави за „Велт ам зонтаг“ извршниот директор на Германското здружение на градови и општини, Герд Ландсберг.
Сојузната канцеларија за цивилна заштита и помош при катастрофи ги советува жителите да складираат средства за итни случаи десет дена дома за да бидат подготвени за можни кризни ситуации
Притоа се објаснува како правилно да се складираат резерви за итни случаи, за десетдневно основно снабдување со пијалаци и храна за едно лице. Ова одговара на околу 2.200 килокалории дневно и затоа обично ја покрива вкупната потреба од енергија:
20 литри вода (или само вода од чешма);
3,5 килограми жито, производи од жито, леб, компири, тестенини и ориз;
2,5 килограми овошје (во лименки или тегли) и јаткасти плодови;
4 кг мешунки и зеленчук (во лименки или тегли);
2,6 килограми млеко и млечни производи;
1,5 кг риба, месо и јајца или цели јајца во прав (јајцата се ограничени, целото јајце во прав има рок на траење од неколку години);
0,4 килограми маснотии и масло.
Храна што не треба да се загрева или готви (шеќер, мед, чоколадо, брашно, инстант супа, тврди колачиња) – количество по желба.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *