ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

СПОРЕД ИНФОРМАЦИИТЕ НА „ТВ НОВА 12“, СО НОВАТА СМЕТКА ЗА СТРУЈА ЗА МЕСЕЦ ЈУЛИ ЗАГРОЗЕНИ ЛИКВИДНОСТА И РАБОТЕЊЕТО НА ЈПКД „КОМУНАЛЕЦ“


Новата сметка за електрична енергија за месец јули, фактурирана према ЈПКД Комуналец изнесува 8.508.236,00 денари, дознава ТВ Нова 12. Вклучувајќи ги сите параметри од делот на функционирањето на претпријатието, оваа сметка го вклучува алармот за функционирање на претпријатието во иднина.

 Електричната енергија, која е неопходна за функционирањето на пумпите и пумпните станици со кои се снабдува со вода градот и населените места, е ресурс и трошок кој неможе да се редуцира.
ЈПКД Комуналец се соочува со трошоци за електрична енергија неколкукратно поголеми од трошокот претходната година, а во некои месеци трошокот за електрична енергија изнесува и до 70% од вкупниот фактуриран приход на претпријатието. Во изминатите 7 месеци збирот на сметките за електрична енергија изнесува 33.686.398,00 денари споредбено со првите 7 месеци во 2021 година, кога збирот изнесува 8.500.784,00 денари. Оваа ситуација на претпријатието со овие цени на услугите е неодржлива и го загрозува функционирањето, а со тоа и снабдувањето со вода на граѓаните.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.