ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

РИСТО МИОВ СО ЕДНО ЗЛАТО И ДВЕ СРЕБРА ЗА СВОИТЕ ВИНА НА БАЛКАНСКИОТ МЕЃУНАРОДЕН ВИНСКИ НАТПРЕВАР 2022 ВО ГРЦИЈА

Гевгеличанецот Ристо Миов, кој живее во Скопје, за своите домашно произведени вина во неговата винарија МИОВ, и оваа година освои медали. После минатогодишните сребрен и бронзен медал, неговото вино оваа година стигна и до златниот медал. Златен медал освои за црвеното вино ДЕДОВО, производство 2017 година, додека сребрени медали освоија црвеното вино од сортата Вранец, произведено 2018 и белото вино ДЕДОВО, производство 2018 година
 
Повеќе од 1.000 вина и 280 винарии се бореа за наградите на Балканскиот меѓународен вински натпревар 2022 (BIWC). Неговото 11-то издание обедини винари од Бугарија, Грција, Босна и Херцеговина, Косово, Романија, Хрватска, Албанија, Словенија, Македонија, Србија, Турција, Црна Гора , Украина, САД, Франција. Балканските вински Оскари беа доделени на гламурозна церемонија во Ktima Filipicon, на „рајскиот“ остров Саламина, на 3 јуни.
Гордоста на нивната работа ја оценуваше меѓународно престижно жири од 21 судија, со кое претседава Игор Луковиќ од Србија. Жирито вклучува 5 носители на титулата мајстор на виното и етаблирани вински професионалци од целиот свет.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *