ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

НА ДЕНЕШЕН ДЕН 1947 ГОДИНА РОДЕНА ДАНИЕЛА СТИЛ, НАЈПРОДАВАНА ЖИВА ПИСАТЕЛКА.

Даниела Фернанд Доминик Шулејн-Стил (родена на 14 август 1947 година) е американска писателка, најпозната по нејзините романтични романи. Таа е најпродавана жива писателка и четврта најпродавана писателка на сите времиња, со над 800 милиони продадени примероци. До 2021 година, таа има напишано 190 книги, вклучувајќи над 140 [ романи.
 
Живеејќи во Калифорнија во поголемиот дел од нејзината кариера, Стил пишува неколку книги годишно, честопати жонглирајќи до пет проекти одеднаш. Сите нејзини романи се бестселери, и покрај лошите книжевни критики. Нејзините книги често вклучуваат богати семејства кои се соочуваат со криза, загрозени од темни случки како што се затвор, измама, уцена и самоубиство. Стил, исто така,има објавено детски фикции и поезија, а има создадено и фондација која финансира организации поврзани со ментални болести. Нејзините книги се преведени на 43 јазици, од кои 22 се адаптирани за телевизија, вклучувајќи и две кои добиле номинации за Златен глобус.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.