ГЕВГЕЛИЈА ДИШЕШЕ ВО РИТАМОТ НА ПОЕЗИЈАТА НА КАТЕРИНА ГОГОВА НА ПРОМОЦИЈАТА НА НЕЈЗИНАТА НОВА КНИГА „СОНЦЕСТОЈ“

WEB Телевизија во живо

Сношти, Гевгелија дишеше во ритамот на поезијата на младата поетеса Катерина Гогова. Пред љубителите на убавиот пишан збор, на платото пред библиотеката „Гоце Делчев“, најновата поетска книга на Гогова „Сонцестој“ ја промовираше писателката Ирена Јурчева.
 
Таа топло ја препорача оваа, како што рече „бисер“ книга во која се препознава сиот сензибилитетот на поезијата на Гогова, која е нежна, медитативна,и во исконски склад со природата.
 
Особено ми е драго што „Сонцестој“ се промовира во најсончевиот град, Гевгелија, рече авторот Катерина Гогова. 
 
Книгата содржи над педесет песни, поделени во два циклуса. „Темницата стои на другата страна: најдолгата ноќ“ и „Најдолгиот ден: копнеж за пол-ноќно сонце“.„Сонцестој“ е воздух, небо на кое сонцето изгрева и заоѓа. Моите стихови се во склад со природата, промената на годишните времиња и природните елементи.
 
Промоцијата на „Сонцестој“ на Гогова беше збогатена со музички дел во изведба на Теда.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *