АЛБУМОТ „БУДЕЊЕ“ НА „ПАРНИ ВАЉАК“, ШЕСТКРАТЕН ПОБЕДНИК НА НАГРАДАТА „ПОРИН“, ЗА ПРВ ПАТ ИЗДАДЕН НА ВИНИЛНО ИЗДАНИЕ

WEB Телевизија во живо

„Љубовна“, „Се уште мириса на неа“, „Ивана“, „Читај ми од усните“, „Дојди“ и „Молитва“ се хитовите што го одбележаа албумот „Будење“ на Парни Ваљак, шесткратен победник на наградата Порин, објавен во 1993 година.
 
Албумот беше реиздаван неколку пати на ЦД, а сега за прв пат е достапен на винил. Заедно со песните кои ги ремастерираше Маријан Бркиќ Брк, албумот пристигнува во нова верзија на омотот направена од илустраторот Андреј Бартуловиќ, базирана на оригиналната верзија на омотот на Ненад Ворих, кој доби Порин за најдобра обвивка за албум. Пакетот „gatefold“ доаѓа и со код за преземање mp3 верзии на песните, а има и текст од музичкиот критичар Зоран Тучкар.
 
„Гледано од салонска перспектива на тогашната исклучително популарна ера на гранџ, рап и танц, „Будење“ е старомоден рок албум од осумдесеттите. Гледано од поблиска перспектива на „ситуацијата на теренот“, Ваљак направи вистинската работа бидејќи поради неговиот авторски и изведувачки сензибилитет тешко се вклопи во новата музика. 
 
Публиката препозна дека Аки, Хус, Маријан Бркиќ, Зорислав Прексавец, Берислав Блажевиќ, Дражен Шолц и нивните верни пријатели останаа верни на себе , исто како што делата на современиците на „Ваљак“, Брус Спрингстин и Том Пети, кои мајсторски го задржаа својот стил без да потклекнат на новите трендови и на најдобар можен начин – ’одговорија’ на младата генерација на публиката со одлични песни“, напиша Тучкар. 
 
Тој додаде дека на хрватската сцена и требаше некој што ќе ја канализира општата неизвесност за иднината во песните – „исто како што Боб Сегер пееше неколку години претходно:
„Соништата тешко умираат, ние гледаме како ги снемува, но не можеме да го одбиеме огнот што тлее во нашите души’“.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *