54 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА МАКЕДОНСКИОТ ПИСАТЕЛ АНТОН ПАНОВ, РОДЕН ВО СТАР ДОЈРАН

WEB Телевизија во живо

Панов е роден во Стар Дојран на 13 април 1906, а починaл во Струмица на 28 август 1968 — истакнат македонски драмски писател. Тој е роден во куќата на сиромашен рибарски трговец. Познато е дека и мајка му потекнува од сиромашно рибарско семејство. 

Основно училиште и првите четири класа гимназија ги завршил во Струмица, а од петтиот до осмиот клас учи во Белград, не завршувајќи ја гимназијата. Меѓутоа паралелно со гимназијата, Панов посетувал и музичко училиште во Белград каде што учивиолина, соло пеење и балет. Во фокусот на неговиот интерес беа музиката и драмата.
 
Во македонската книжевност Панов е познат како автор на драмски дела. Неговата драма „Печалбари“ е напишана на македонски јазик во периодот меѓу двете светски војни, време во кое употребата на македонскиот јазик била забранета. Драмата првпат е изведена во Скопје на 3.03.1936 година, а потоа е изведувана во многу театри, меѓу кои и во Белград и Скопје. 

Неговата книжевна дејност е од извонредно значење за македонската книжевност. Друга позната драма на Панов е „Пиликатник“, која го обработува животот на дојранските рибари.
 
Панов напишал повеќе прозни и сценски текстови.
• Роденденот на Серјожа Јегоркин (расказ, 1928)
• Тимка (расказ, 1930)
• Го јаделе болви (расказ, 1930)
• Печалбари (драмаа, 1936)
• Стега / Вероника (драма, 1939)
• Препородени (драма, 1950)
• Самракот (драма, 1951)
• Градинар (драма, 1958)
• Пиликатник (драма, 1959)
 
Центарот за култура во Струмица го носи неговото име, а во негова близина се наоѓа и биста на драмскиот писател изработена од струмичкиот академски сликар и вајар Митко Тошев.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *