ТАНЧЕРСКАТА ГРУПА ЗА МОДЕРЕН БАЛЕТ „ДИВА“ СО „УТОПИЈА-ЗЕМЈА НА СОНИШТАТА“ НАСТАПУВА НА ГЕВГЕЛИСКОТО КУЛТУРНО ЛЕТО

Утре, вторник, 19 јули, продолжуваат културно-уметничките настани во склоп на Гевгелиското културно лето. Танчерската група за модерен балет „Дива“ ќе настапи пред гевгеличани со перформансот насловен како „Утопија-земја на соништата-2“. Како што ни кажа кореографот и костимограф Марија Граматикова, се работи за музичко шоу, кореографија на урбана музика, која преку игра ја претставува борбата помеѓу доброто и злото, во кое, се разбира победува-доброто.Музиката е микс на Мозаик Колектиф, додека сценските платна се изработени од Јован Ваља Митрино. Шоуто започнува во 21 часот на просторот од старото градско пазариште, во центарот на градот.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *