ФОЛКЛОРНА ВЕЧЕР СО АНСАМБЛИТЕ „БОЈМИЈА“ ОД ГЕВГЕЛИЈА И „МЕГДАН“ ОД БОГДАНЦИ

Во рамките на Гевгелиското културно лето, синоќа на платото пред Народниот театар во Гевгелија се оджа фолклорен концерт.
На концертот кој беше во организација на Дом на култура „Македонија“ од Гевгелија , богатото фолклорно наследство од овој крај но и пошироко, пред публиката го претставија играорците на „Бојмија“ и „Мегдан“.
Беше тоа убава можност, во топлата јулска ноќ, љубителите на фолклорот да уживаат во прекрасните изведби на членовите на овие два реномирани фолклорни ансамбли.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *