АНСАМБЛОТ „БОЈМИЈА“ СО СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА НА „РУДИНА ФЕСТ“

На второто издание на интернационалната манифестација „Рудина Фест“во едно од најголемите села во Гостиварската општина, Чегране, во текот на четирите фестивалски денови настапија близу четири стотини учесници од 9 земји, меѓу кои и Ансамблот Бојмија.. Организатор на „Рудина фест“ беше КУД „Јахи Хасани“ од Чегране.
 
Ансамблот Бојмија се враќа од овој фестивал со специјална награда за најдинамична кореографија.
Трудот, посветеноста, професионалност, пристапот во онаа што го работиме се вреднува и цени а наградите и признанијата се множат. Голема благодарност до стручното жири на чело со професор Благица Илиќ како претседател на комисијата и Хаки Мулиќи и Арта Мулиќи кои ја препознаа нашата енергија и желба да се надигруваме со останатите ансамбли. Благодарност и до организаторот г-дин Zani Memedi за поканата на овој реномиран, изјавија членовите на овој реномиран ансамбл од нашиот град.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *