ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ПРЕМИЕРИТЕ НА АЛБАНИЈА И МАКЕДОНИЈА И ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СРБИЈА ОДЛУЧИЈА ДА ОДАТ НА САМИТОТ ВО БРИСЕЛ

Во денешниот разговор меѓу претседателот на Република Србија Александар Вучиќ, премиерот на Република Албанија Еди Рама и премиерот на Република Македонија Димитар Ковачевски, беа разгледани околностите поврзани со учеството на претстојниот Самит ЕУ-Западен Балкан. ќе се одржи во Брисел на 23 јуни 2022 година.
 
По детални и сеопфатни консултации со соработниците и членовите на владите, лидерите на трите земји одлучија заедно да одат на самитот, при што се договорија принципите кои ќе бидат главниот столб на разговорите со бројни претставници на ЕУ.
Имајќи предвид дека Република Србија, Република Албанија и Република Македонија доследно ги застапуваат интересите на своите граѓани и на целиот регион на Западен Балкан на сите релевантни меѓународни форуми, одлуката за учество и заеднички пристап на самитот во Брисел е уште еден чекор кон напредок, но и јасен сигнал дека и покрај бројните пречки продолжуваме да даваме конструктивен придонес на патот кон европската интеграција.
 
Свесни сме дека темите за кои ќе разговараме на самитот нема да бидат лесни, но нашето учество уште еднаш ќе ја покаже и потврди нашата посветеност на европскиот пат на Србија, Албанија и Македонија.
Исто така, беше договорено дека на средбите во Брисел ќе продолжиме да се бориме за дијалогот како главен и единствен правилен модел за решавање на сите отворени прашања, со напори за зајакнување на меѓусебната доверба и интензивирање на комуникацијата со претставниците на Унијата, се со цел продолжување на борбата за подобар живот на сите наши граѓани.

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ

Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува tvnova12.mk се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.