ПОЛ МЕККАРТНИ ДЕНЕС ПОЛНИ 80 ГОДИНИ

WEB Телевизија во живо

Легендарниот Пол Макартни во сабота ќе наполни 80 години, а само една недела подоцна ќе биде најстариот изведувач на фестивалот Гластонбери.
 
Дури се шпекулира дека до крајот на годината ќе стане господар. Не е лошо за момче од работничко семејство од Ливерпул кое е на врвот на светските топ листи речиси 60 години.
Помеѓу Битлси, работејќи со Вингс и соло кариера, Макартни напиша и ко-напиша повеќе од 50 синглови кои беа меѓу првите 10. За време на „заклучувањето“, Мака, како што со љубов го нарекуваат, го сними албумот „Меккартни III “, кој стана негов прв соло албум на врвот на топ листите во Велика Британија од 1989 година.
 
Макартни и Битлси се вратија во центарот на вниманието на јавноста минатата година благодарение на осумчасовниот документарен филм на режисерот Питер Џексон „Get Back“ за снимањето на нивниот албум „Let It Be“ од 1970 година.
Во 2011 година, Макартни се ожени со третата сопруга, американската наследничка Ненси Шевел (62) и има осум внуци. Списокот на богаташите на The Sunday Times проценува дека парот заедно вреди 861 милион фунти (7,5 милијарди куни).
Роден во пристанишниот град Ливерпул во северозападна Англија, Макартни го запознал Џон Ленон кога имал 15 години и заедно го формирале бендот Quarrymen кој на крајот прераснал во Битлси.
 
Мекартни, Ленон, Џорџ Харисон и Ринго Стар станаа синоним за едно од најсилните културни влијанија во нивната ера. Тие се и најпродаваниот бенд во историјата. Нивната куќа ЕМИ проценува дека продале повеќе од милијарда плочи и касети.
.
А неговата најслушана песна на Spotify, повеќе од која било песна на Битлси, е неговата соработка со Канје Вест и „FourFiveSeconds“ на Ријана.
Има син и четири ќерки, меѓу кои и познатата модна дизајнерка Стела.
 
Од четирите Битлси, двајца починаа: Ленон беше убиен во Њујорк во 1980 година, а Харисон почина од рак во 2001 година. Тапанарот Ринго Стар е жив и би требало повторно да оди на турнеја подоцна оваа година, иако има 81 година.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *