И ОВАА ГОДИНА СВЕДИТЕЛСТВАТА НА УЧЕНИЦИТЕ НАМЕСТО ВО ЈУНИ ЌЕ СЕ ДЕЛАТ ВО АВГУСТ!

WEB Телевизија во живо

И годинава како и лани свидетелствата на учениците од основните и средните училишта ќе се делат во август. Иако училиштата имаа закажани термини во јуни, вчера од Бирото за развој на образованието директорите добиле допис делењето на свидетелствата да го организираат во август.
 
„Ве информираме дека доделувањето на свидителствата на учениците и оваа учебна година треба да го планирате до крајот на учебната година односно месец август. Се разбира, свидетелствата на учениците на кои им се потребни за упис во средно односно високо образование се веќе доделени. Свидетелства ќе бидат обезбедени и за учениците кои имаат итна потреба поради преселба или продолжување на школувањето во странство“, се вели во дописот од Бирото за образование.
Во дописот не се наведени причините поради кои е донесена ваквата одлука.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *