ХУСЕИН ХАСАНЕФЕНДИЌ:

WEB Телевизија во живо

ПОСЛЕ КОНЦЕРТОТ ВО ПУЛА, ЌЕ ГО НЕМА ПОВЕЌЕ „АКИЕВИОТ“ ПАРНИ ВАЉАК, НО ТОА НЕМА ДА БИДЕ КРАЈ НА БЕНДОТ.
 
Во сабота, на 25 јуни, 2022 година, во Арената во Пула, Парни ваљак ќе одржи втор и последен концерт насловен како „Парни Ваљак и пријателите: Доволно е да се каже Аки“
„После концертот во Пула и … повеќе ќе го нема Акиевиот „Парни Ваљак“, изјави неодамна за „Утрински лист“, водачот на групата, композиторот и текстописец, Хусеин Хасанефендиќ. „Се повеќе и повеќе ,ако продолжиме со такви трибјут концерти, тоа може да се сфати како правење пари на името на Аки . Но, тоа не е крајот на бендот, вели Хус“. А бендот, тешко ми е сега да кажам што ќе правиме, но секако ќе продолжиме на начин што ќе заклучиме дека е на нивото што самите си го поставивме, заклучи тој.
 
Иако долго време во нашите глави ќе се збогуваме со Аки Рахимовски, концертот во Пула, кој ќе се одржи на 25 јуни, , ќе биде последен од ваков вид. „Нема реприза“, дециден е Хусеин Хасанефендиќ Хус, а таков е ставот на целиот бенд.
– Имаше многу покани со желба концертите „ Парни Ваљак и пријателите: Доволно е да се каже Аки“ да се одржат во Белград, Љубљана и Сараево, но тоа едноставно не го чувствуваме. Загрепската Арена беше, објективно, доволна. Се договоривме со Пула поради длабоката поврзаност на Аки и тој град, тој беше и почесен граѓанин на Пула.
 
Аки Рахимовски имаше посебна врска со овој град, каде остана запаметен по великодушната хуманитарна работа, а му беше доделена и Повелба за почесен граѓанин на градот Пула. Како што беше истакнато во објавата на социјалните мрежи, концертот „Ваљак и пријателите: Само кажи… Аки“ во прекрасниот амфитеатар во Пула повторно ќе ги собере музичките пријатели и верната публика на Ваљак за да го прослават животот на еден од најголемите рок пејачи на нашите простори..
 
„Тешко ми е да зборувам за Аки сега, обидувајќи се да извлечам каква било радост од тоа. Така, едно шокантно заминување сè уште не сме го одживеале целосно. Се будам наутро и во одреден момент се сеќавам на тој факт. Жал ми е што не напиша книга додека беше жив, бидејќи неговата биографија би била фантастична за читање.
Мислам, човек се снаоѓа. Можеме да читаме, да патуваме, да спортуваме, но свирењето ни е во крвта. Така, свириме и сега, почнаа подготовките за концертот во Пула, бидејќи 25 јуни е всушност последниот концерт што ќе го свириме на овој начин, а потоа ќе видиме, не знам, изјави Хасанефендиќ.
 
Покојниот пејач Аки Рахимовски е еден од ретките уметници кои оставија неизбришлива трага на територијата на поранешната држава, а со своето тажно заминување уште еднаш ги обедини сите екс-југословенски земји. Затоа што тоа е така, најголемите се оплакуваат колективно.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *