НА ЕВРОВИЗИЈА НИШТО НОВО. ПОБЕДИ ПОЛИТИКАТА- УКРАИНА, НАЈОРИГИНАЛЕН НАСТАП- КОНСТРАКТА

WEB Телевизија во живо

Украина победи на 66. издание на Изборот за песна на Евровизија, во Торино, Италија.„Стефанија“ на Калуш Оркестра освои убедливо најмногу гласови од телевоутинг и го прескокна на првото место Британецот Сем Рајдер со „Спејс Мен“, кој имаше најмногу гласови од жирито.
„Ве молиме помогнете ѝ на Украина, на Мариупол. Помогнете му на Азовстал веднаш“, кажа пејачот Олех Псиук на сцената по настапот на неговиот бенд. Ова е трета победа на Украина на Евросонг.
 
Српската пејачка Ана Ѓуриќ Констракта, единствената претставничка од Балканот, со песната песната „In corpore sano“, синоќа го освои 5-тото место на Евровизија во Торино, а доби награда за најдобар сценски настап.За прв пат на една Евровизија се слушна да се пее и на латински јазик.
Овогодинешниот избор за песна на Евровизија беше, слободно може да се каже, никогаш посилен. 
 
Вообичаено на Евровизија има едвај 2-3 солидни песни, а годинава повеќе од десет интересни и певливи : Украина, Велика Британија, Шведска, Србија, Молдавија, Грција, Шпанија, Италија, Норвешка, Полска, Холандија, Португалија и други.
Според Variety, одлуката за локацијата на следната Евровизија ќе мора брзо да се донесе од логистички причини и вели дека во моментов се споменуваат две земји како најверојатни замени за Украина: соседна Полска и Обединетото Кралство, која има блиски односи со Украина оттогаш. војната.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *