КОНСТРАКТА ИМА ДВОЈНИЧКА ВО СЛОВЕНИЈА

WEB Телевизија во живо

Многумина никогаш не запознаваат луѓе кои се сосема слични на нив. Се чини дека овогодинешната претставничка на Србија, Ана Ѓуриќ Констракта, не мора да оди далеку за да се сретне со својата двојничка, бидејќи научничката од Словенија речиси целосно личи на Констракта.
 
Станува збор за Јерца Леган Цвикл, сестрана јавна личност во Словенија, која освен што е доктор на науки, се занимава и со новинарство и новинарство.
Според Slovenske novice, Јерца Леган Цвикл неодамна ја објави монографијата „Црна уметност“, за историјата на словенечкото печатење, но таа моментално работи на четири книги.
 
Во 1990-тите работела како новинар, а во 2009 година докторирала на Факултетот за хуманистички науки во Копер. Се занимава и со глума.
Таа е во брак со политичарот и економист Милан Цвикл, со кој има две деца, а нејзината мајка Драгица Марта Стернад е прогласена за научник на годината во Словенија во 2012 година.
 
Сличноста со Констракта ја забележа и Јерка Леган Цвикл, која во објава на Инстаграм напиша: „Констракта, можеби сме во роднинска врска“.
Интересно е и тоа што специфичната бемка на лицето на двете е речиси на исто место.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *