ВО САБОТАТА, ИАКО СО ДОЦНЕЊЕ, БЛАГОДАТНИОТ ОГАН ПРИСТИГНА ОД ЕРУСАЛИМ СО ПОСЕБЕН ЛЕТ ВО СКОПЈЕ А ПОТОА И ДО СИТЕ ЕПАРХИИ НА МПЦ ОА.

WEB Телевизија во живо

Во саботата, еден час пред Христовото воскресение односно околу 23:00 часот на Аеродоромот Петровец благодарение на контактите на Епископот Партениј благодатниот оган од Ерусалим преку Атина со благослов од Грчката Православна Црква пристигна до Скопје каде го доби МПЦ Охридска Архиепископија.
Спортскиот авион на Аеро клубот Скопје со кој беше донесен благодатниот оган беше управуван од пилотите Миле Зечевиќ и Дејан Саздов кој го превзедоа благодатниот оган кој потоа се пренесе до Епархиите на МПЦ ОА, како и во Манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *