СО ГРАЃАНСКА ИНИЦИЈАТИВА ДО ПОУБАВ И ПОЧИСТ ЈАВЕН ПРОСТОР ВО СЕЛОТО УМА

WEB Телевизија во живо

За време на посетата на селото Ума во општина Гевгелија, која се наоѓа на територија на ЛАГ Бојмија / LAG Bojmija, НВО Мрежа за рурален развој во Македонија разговараше со локалното население за заедничка иницијатива која е финансиски поддржана од населението, неколку компании од приватниот сектор, Општина Гевгелија и ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија.
Иницијативата ќе предвидува уредување на патот до месната заедница, чистење на дивата депонија на влезот на селото и уредување на места за собирање отпад и негова селекција. Вакви иницијативи се пример дека вклученоста на сите локални чинители води кон одржлив развој на заедницата.
Меѓу присутните беше и Дон Кармин – директорка на Канцеларијата за развој на УСАИД во Северна Македонија, која ги поздрави напорите на заедницата за унапредување на руралниот развој.
Оваа активност е организирана и поддржана во рамки на Програмата за развој на заедницата, која е имплементирана од Мрежа за рурален развој на Македонија.
Локално покренати иницијативи се можност за развој на селата со поддршка од месното население и бизнис секторот. На повидок е еден успешен пример и проект инициран од Здружението Мегленија од Ума и поддржан од ЛАГ Бојмија.
Целта на МРР на Македонија е да се демонстрира структуриран пристап кон мобилизација на руралните заедници, за тие да станат посилни застапници на локалниот развој и да учествуваат во руралната политика на локално, регионално, национално и ниво на ЕУ. Ова опфаќа воспоставување ефикасна соработка и взаемна помош помеѓу поединци и организации во руралните области, со цел обезбедување ефикасно претставување на потребите, гласот и интересите на руралното население, како и обезбедување проток на информации помеѓу владините и невладините тела на сите нивоа.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *