ПОПЛАДНЕВО ЌЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ ЌЕ ПРОДОЛЖИ ШТРАЈКОТ ИЛИ УТРЕ ЌЕ ИМА НАСТАВА ВО УЧИЛИШТАТА

WEB Телевизија во живо

Претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура Јаким Неделков денеска попладне ќе сподели информации дали и утре ќе продолжи штрајкот на происветните наставници, односно во суштина дали ќе има или не настава за учениците.

На последниот состанок во Владата е договорено во наредните денови да се утврди процентот за зголемување на платата кое ќе се испланира и потенцијално реализира со ребалансот на Буџетот, по што учениците од основното и средното образование од понеделник би се вратиле во училишните клупи, а децата од предучилишното воспитување и згрижување во градинките. 
 
Дополнително се разговарало веднаш да почне сеопфатен дијалог со активно учество на синдикатот за трајно решавање на континуираниот раст на платите.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *